Ebből a cikkben kiderül, hogy melyik az a 10 ok, ami gyakran okoz nyafogást a gyermekeknél, most pedig nézzük meg azt, hogy hogyan tudunk a nyafogásra szenzitív, válaszkész szemléletben reagálni.
A szokásos, büntetésen vagy jutalmazáson alapuló,
engedelmességet követelő válaszok a gyermek nyafogására valahogy így szólhatnak:
De ha abból indulunk ki, hogy a nyafogás egy jelzés,
egy kommunikáció a gyermek aktuális testi és/vagy lelkiállapotáról, egy valós igény vagy szükséglet tolmácsolása a nyafogás álruhájába bújtatva, és sokszor valójában nem is a csokiról vagy a kisautóról szól, akkor a büntetés, a jutalmazás vagy a figyelemelterelés helyett nem lenne jobb konkrétan erre az igényre koncentrálni? Először belegondolni, hogy vajon mi járhat a gyermekünk gondolataiban, milyen érzések okozhatják a nyafogást?
Tehát, pl. ezt mondani:
Ekkor a mögöttes ok kiderítésére koncentrálunk, vagy elismerjük a gyermek érzéseit, vagy máris felajánlunk egy lehetséges megoldást az adott igény teljesülésére.
Vehetjük játékosra is a dolgot,
hiszen a nevetés, a játék egyszerre oldja a feszültséget (mind a gyermekét, mind a miénket), emellett segít kapcsolódni, illetve feltárni, hogy mi állhat a nyafogás mögött:
„Hűha, itt egy kis nyávogó macskát látok, de hova tűnt az én pici lányom/fiam? Vajon elvitte a cica? Gyere, keressük meg őt, mert nagyon szeretnék vele egy kicsit birkózni/futkosni/stb.”
Vagy:
„Ajaj, megint a nyafitündér hangját hallom, ez nagyon félelmetes…. De én Pannát/Bencét akarom (nyafogva mondva)!!! Hol van a kislányom/kisfiam? Na, mindjárt elkapom ezt a nyafitündért és megkérdezem tőle… Ajaj, nem is tudok futni (nyafizva), nem baj, akkor majd mászok…
A cél az, hogy a gyermek elnevesse magát, hogy kilépjen a nyafogásból, hogy újra kapcsolatba kerüljünk vele, és ha tudjuk a nyafogás okát, akkor azt is megoldhassuk (pl. régen játszottunk együtt, éhes vagy szomjas a gyermek, sokszor mondtunk nemet, ideje indulni haza, mert sok az inger, stb.).
Lehet, hogy elsőre nem találjuk el a megfelelő hangsúlyt,
nem lesz vicces a próbálkozásunk, de idővel rájövünk, hogyan tudjuk megmosolyogtatni úgy a gyermeket, hogy nem veszi kinevetésnek a dolgot, sokkal inkább játéknak. Ha pedig a gyermek sírva fakad, akkor könnyen lehet, hogy el tudja mondani, mi bántja valójában, vagy ki tudja sírni magát, ami szintén segít a feszültség levezetésében.
Persze, nem minden nyafogás fog elmúlni egy csapásra ettől. Nem mindig fog kiderülni, mi miatt nyafog épp a gyermek. És mi sem leszünk mindig ilyen türelmesek és válaszkészek. De nem is kell tökéletesnek lenni.
Elég pont jónak….
A gyermekeddel való bensőséges kapcsolat, a biztonságos kötődés kialakulásának támogatása a nyafogások megelőzésében és az okok megértésében is segít neked, csatlakozz a Pont jó anyák Klubjába!