Nézzük meg ezt egy példával:
Mi a két reakció között a különbség?
Mi ezzel a legnagyobb probléma?
Hogy sajnos önbeteljesülő jóslattá válik. Minél többször fogalmazunk meg kérésnek álcázott követeléseket, annál kisebb eséllyel fogunk kapni pozitív válaszokat. Hiszen, ha a másik fél, aki felé intézzük ezeket a „kéréseket”, attól kell, hogy tartson, hogy a nemet mondása utána felelősségre vonják, negatívan véleményezik, büntetik, akkor egyre inkább kerülni fogja azokat a szituációkat, ahol ilyen „kérésekre” számíthat. Tehát, az együttműködés esélye jelentősen csökken.
Sokunknak van olyan ismerőse,
akivel nem szívesen találkozunk, görcsbe szorul a gyomrunk, ha meglátjuk a telefonunk kijelzőjén a nevét, mert tudjuk, hogyha kér valamit, arra nem szívesen mondunk nemet, mert máris érkezik a bűntudatkeltés, a hibáztatás, a minősítés. De nem szívesen mondunk igent sem, még akkor sem, ha valóban tudunk segíteni, mert ezzel úgy érezzük, hogy még többször fog minket keresni és még többször kell majd elviselnünk a nemet mondás utáni kellemetlen pillanatokat.
Érdemes megfigyelni magunkat, hogy nem tartozunk-e mi azok az emberek közé, akik nem jól fogadják, ha nemet mondanak nekik, mert akkor könnyen lehet, hogy mi is szereplünk mások „nemszeretem” listáján és hiába vágyunk őszinte, valódi együttműködésre tőlük, hiszen így valójában magunkat fosztjuk meg a mások segítségétől azzal, hogy nem igazi kéréseket, hanem követeléseket fogalmazunk meg – bár ezt legtöbbször nem tudatosan tesszük.
Fontos azt is tudatosítanunk,
hogy a határaink meghúzása a saját felelősségünk, de az, hogy a határaink betartatása során mások hogyan reagálnak, már nem a mi felelősségünk. Tehát az, hogy a másik fél a nemet mondásunkra megsértődik, kutyát-békát mond ránk, kiabálni, vádaskodni, személyeskedni kezd, nem a mi hibánk, ez az ő reakciója. És mindez nem jelenti azt, hogy nekünk visszakozni kellene, mégis igent mondani vagy áthágni a saját magunk által felállított határainkat.
A témáról részletesen a Pont jó anyák Klubjában tanulhatsz, itt gyakorolni is tudod az erőszakmentes kommunikáció alkalmazását, a határaid profi kijelölését és betartatását.