A közösségbe kerülés, azaz a bölcsi- vagy ovikezdés időszaka minden családban különleges fordulópont. A kisgyermek először kerül tartósan a szülőtől távol, idegen közegbe, először még ismeretlen felnőttek és gyermekek közé.
Ez óriási változás nemcsak a gyermeknek, hanem a szülőnek is. A folyamat akkor lesz sikeres, ha a gyermek mellett a szülő is fel tud rá készülni, és megtalálja benne a saját helyét is, elfogadva az új szituációt.
Milyen jelekből tudhatod, hogy a gyermeked már érett a közösségre?
A bölcsi- vagy óvodaérettség nem egy konkrét életkorhoz köthető mérföldkő, hanem sokkal inkább érzelmi és kommunikációs érettség kérdése.
Az alábbi jelek segíthetnek felismerni:
A szülő szerepe a beszoktatásban
A beszoktatás nem egy egyszerű „lepasszolása” a kisgyermeknek, hanem más, szerető felnőttekre bízása. A rábízás szó pedig sokrétűen tükrözi, hogy miről is szól a folyamat, ugyanis többféle bizalomnak is meg kell jelennie ahhoz, hogy a közösségbe kerülés sikeres lehessen. A gyermek biztonságérzete ugyanis nagyban függ a szülői jelenlét minőségétől és a gondozók lelkiállapotától egyaránt. Ha a szülő bizonytalan, szorongó, azt a gyermek is megérzi. Ezért fontos, hogy a szülő is kapjon támogatást, felkészülhessen lelkileg erre az elválásra.
Néhány tipp:
Válaszkész beszoktatás: mit jelent?
A válaszkész nevelés nem áll meg az altatásnál vagy a szoptatásnál. A beszoktatás is lehet válaszkész: figyelembe veszi a gyermek tempóját, érzelmi állapotát, temperamentumát, szükségleteit. Nincs fix időkeret, vagy merev szabályok, aminek meg kellene felelni. Van olyan csemete, akinek 3 nap, másnak 3 hét lesz az ideális. Van olyan gyerkőc, aki gyorsan beilleszkedik, más kisgyermekeknek hullámvölgyekkel teli ez az időszak.
A válaszkész beszoktatás fontosabb szempontjai:
Mi van, ha nem sikerül?
Nem minden beszoktatás megy zökkenőmentesen, és ez nem kudarc. Fontos tudni, hogy nem „rossz” a gyermek, ha nehezebben szokik be. Nincs „elrontva” a folyamat, ha visszalépéseket tapasztalunk.
Amit ilyenkor tehetsz:
Ha a szülőnek is nehézsége van…
A közösségbe kerülés sokszor a szülőn „akad el”. Mert nehezünkre esik elengedni. Mert bűntudatunk van. Mert nem vagyunk biztosak benne, jót teszünk-e.
Teljesen rendben van, ha neked is idő kell. Ha te is elsírod magad, amikor el kell engedni a csemetét. Ha meginogsz és bizonytalan vagy abban, hogy jól csinálod-e és hogy jó úton jártok-e. A szülő-gyermek kapcsolat mély, így az elválás sem könnyű. De nem végleges, és nem csak egy elengedés. Hanem tanítás. Magadnak is. Neki is.
A biztonságos kötődés nem szakad meg attól, hogy nem vagytok mindig együtt. Attól tud tovább épülni, hogy a kapcsolódás a távolság ellenére is megmarad.